ГоловнаОстанні новини9 Травня, 2018р.
 Версія для друку

Спогади про Другу світову війну

Опубліковано: 09.05.2018, 10:19

В цьому році ми будемо святкувати 73 років з Дня перемоги. Це великий день, який повинен завжди залишитися в нашій пам'яті, ми повинні присвятити його всім героям. З кожних 100 переможців в живих залишилося сьогодні нажаль лише двоє, і ця сумна статистика змушує нас, всіх тих, хто народився після перемоги, з особливою пошаною, турботою та увагою ставитися до кожного ветерана Другої світової війни.

У минулому, телефоністка Служби порятунку 101, прапорщик внутрішньої служби Бочарова Олександра Степанівна зі сльозами на очах згадує страшні дні війни. Доля склалася так, що вона мусила стати учасником Другої світової війни, адже тоді лихо не оминуло жодного українця. Народилася Олександра Степанівна 19 листопада 1930 року в селі Виноградар, що у Херсонський області. У дитинстві вона була активною та життєрадісною дівчинкою, яка отримувала грамоти за відмінне навчання та відвідувала усі тодішні підготовчі гуртки. Коли прийшла війна, Олександрі Степанівні виповнилося 11 років, вона вчилася в 5 класі й не підозрювала про біду, яка скоро прийде у її дім. Батька забрали у полон німці, мати залишилася одна на руках з трьома дітьми. Але на війні не було дітей, війна зробила всіх дорослими, у тому числі й Олександру Степанівну, адже не можливо було не подорослішати, бачивши ті жахіття. Через село Виноградар усю війну йшли солдати й свої й з ворожої сторони. Олександра Степанівна згадує, що бувало давали хліба Черкесам, які голодні приходили до хати, а бувало ховалася з сестрами під стіл від німців, які окупували їх село. Й боялися. Боялися кожного дня, адже не знали, який день може стати останнім.

У часи Другої світової війни люди виявляли героїзм не лише на полі бою, а й у порятунку дорослих і дітей від розстрілів, голодної смерті та іншого жахіття війни. У селі, де мешкала Олександра Степанівна не йшли бої, але поранених у битвах солдат було багато, а ось робітників в місцевому госпіталі завжди не вистачало. Олександра Степанівна хотіла внести й свій внесок, в 14 років вона почала працювати в госпіталі, де допомагала, як тільки могла: медсестрам, солдатам, на кухні. Мати по можливості часто запрошувала солдат на обід, аби хоч на декілька часів вони відчули домашній затишок та забули про війну. Коли село окупували німці, до селян почали доходити плітки, що у них наказ знищити євреїв. У кого були гроші, ті виїжджали закордон, але більшість євреїв були вимушені приховуватися від страшної смерті. Родина Олександри Степанівни намагалася врятувати подругу старшої сестри 17-річну Катю Канарш, яка ховалася у них на горищі. Дівчина сумувала за матір'ю, одного дня пішла її навідати й так не повернулася - обох вбили німці. Це була важка втрата для родини, особливо для дітей, які не розуміли за що вбивають їх однолітків.

9 травня 1945 року завершилася Друга світова війна, під час якої загинуло понад 50 млн. чоловік. Люди виходили на вулицю: плакали і сміялися, танцювали і співали. “Люди кидали вверх шапки і кашкети, усі цілувалися, обнімалися. Це була радість зі сльозами на очах. Згадуючи той день, одразу згадую ті відчуття, які довелося пережити. Але, на жаль, на цьому лихі часи не завершилися. Після війни у 1946 році розпочався страшний голод. Це були чорні дні. Трупи людей лежали по селу, у людей не було сил копати могили. Я робила в колгоспі й іноді мені виписували трошки ячменю, це мене й врятувало від голодної смерті. Увесь час думала, як принести хоч трошки їди у дім, родина була велика й всі були голодні. За два роки голодомору загинуло пів сім'ї. Пам'ятаю, коли бабуся померла, з останніх сил зробили їй могилку, а похоронили разом з дитиною, яку попросила поховати жінка якась, так й досі невідомо ім'я тієї дитинки. Важко було, дуже. Але ми пережили ту трагедію. Дай боже, щоб такого більше ніколи не повторювалося.”

У 1949 році Олександра Степанівна почала працювати геодезистом в управлінні землеустрою. Переїхавши у Київ, вже тоді одружена та з дітьми, Олександра Степанівна за порадою сусідки влаштувалася працювати в операційно - координаційний центр Головного управління ДСНС України у місті Києві (тодішній ЦААСЗ), спочатку радіотелефоністкою, а з часом зрозуміла, що її покликання - це допомагати людям працюючи телефоністкою. Ці часи Олександра Степанівна згадує з посмішкою на обличчі:” Служба в пожежній охороні - це моє все життя. 28 років пропрацювала телефоністкою й не разу не пошкодувала. Звісно бувало тяжко, адже доводилося працювати усю добу, а вдома ще й чоловік і двоє дітей. Але зараз, згадуючи ті часи, розумію, що воно того було варте. Працюючи в пожежній охороні, ми були, як одна велика родина, завжди допомагали у важкі часи, усі були дружні та підтримували одне одного.”

Перемога над фашистськими загарбниками дісталася нам і всьому світу дуже дорогою ціною. Ні хто не забутий, ніщо не забуто. Нехай ті учасники Другої світової війни, які дожили до наших днів, бачать, знають, що їхня справа, їх подвиги, загибель їх товаришів були не марні, що пам'ять про них не згасла, і відблиски тих бойових років будуть освітлювати шлях нових поколінь. А День Перемоги, завжди буде залишатися великим днем, єдиним святом, яке зустрічають з радісним завмиранням серця і одночасно - зі сльозами на очах.

 b4f35c7e-0b60-427d-a001-dbf61de06cd2.jpg      26812289-ac10-4b90-8c63-56daffbb4a2d.jpg

27738882-e833-4af4-8343-ad58e952bde6.jpg

ГУ ДСНС України у місті Києві


   
Останні новини
23 Травня11:47 До водолазів-рятувальників завітали учні Брусилівської загальноосвітньої школи
22 Травня16:32 Польським рятувальникам провели ознайомчу екскурсію
22 Травня16:03 До рятувальників частини спеціальної пожежної техніки на екскурсію завітали школярі
22 Травня14:14 Рятувальники долучились до здачі крові
21 Травня16:08 Делегація польських рятувальників завітала до Київської міської державної адміністрації
21 Травня14:11 Рятувальники провели навчання для працівників однієї із автозаправних станцій столиці
21 Травня13:59 Столичні рятувальники провели профілактичний рейд в житловому секторі
21 Травня10:23 Увага! Попередження про пориви вітру по Києву!
21 Травня08:24 Рятувальники забезпечили пожежну і техногенну безпеку під час підготовки та проведення інавгурації новообраного Президента України
20 Травня17:23 До столичних рятувальників завітали польські колеги
20 Травня08:29 Впродовж минулого тижня (з 13 по 19 травня) пожежно-рятувальні підрозділи Київського гарнізону здійснили 227 виїздів на ліквідацію пожеж та надзвичайних ситуацій
20 Травня07:01 Рятувальники закликають громадян не провокувати пожеж в природних екосистемах!
19 Травня09:58 Рятувальники нагадують дітям про важливість безпечної поведінки
19 Травня08:48 З початку травня на водоймах країни загинуло 38 людей
19 Травня08:43 Вокальний ансамбль «Вогнеборці столиці» посів I місце в номінації «Вокальний ансамбль» IХ Фестивалю героїко-патріотичної пісні
Останні новини