ГоловнаОстанні новини16 Грудня, 2019р.
 Версія для друку

«Страху не було, був обов’язок», - Олександр Товстенко, ветеран ліквідатор аварії на ЧАЕС

Опубліковано: 16.12.2019, 07:17


Чорнобиль... Вже більше 30 років це слово асоціюється з горем, людськими втратами та зламаними долями. З кожним роком на екранах телевізорів, на сторінках газет, в стрічці новин інтернет видань та різних соціальних мереж з’являєтьcя все більше інформації, стосовно однієї з найстрашніших техногенних катастроф – аварії на Чорнобильській атомній елетространції. Щороку з’являються нові факти, проводяться різні дослідження, адже, ще досі достовірно не відомо наскільки сильно в наш час відлунюються людям наслідки тієї фатальної події.


Нажаль, історію не переписати, не зарадити людському горю... Всі навчились жити далі, всі прийняли реалії життя та змирилися з наслідками того рокового дня... Все, на що ми здатні зараз – це зробити висновки та недопустити, аби інша техногенна катастрофа, як Чорнобильська трагедія, зруйнувала людські долі. Адже, втрачаємо одну людина – а руйнується доля багатьох...

Згадуючи страшні події 1986 року, в думках постійно вспливають люди, котрі ціною власного життя боролися з наслідками фатальної аварії... І все заради того, аби дати мільйонам людей шанс на безпечне майбутнє. Нажаль, багато хто не дожив до сьогоднішніх днів, але, згадуючи в своїх думках героїчні вчинки ліквідаторів, ми увіковічуємо їх втрачене життя.

Напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, ми поспілкувалися  з одним із ліквідаторів аварії, таким чином вшановуючи пам’ять усіх, хто боровся з наслідками тієї страшної катастрофи.

Олександ Сидорович Товстенко, зараз вже Голова Київської міської ради ветеранів, а на той час – молодий командир відділення 9-ї самостійної воєнізованої пожежної частини.

Олександр Сидорович уроженець села Качали, Бородянського району Київської області. Народився наш герой в далекому 1955 році 15 лютого, в сім’ї працівника колгоспу та санітарки. Багато земляків Олександра Сидоровича працювали в пожежній охороні, тож, хлопець зростав з повагою до цієї мужньої професії та з думками про службу на благо людям.

Не поступивши після 10 класу до війскового училища в Харькові, Олександр Товстенко влаштувався пожежним до 9-ї самостійної воєнізованої пожежної частини. Хоч мати нашого героя була категорично проти вибора юного хлопця, Олександр виявився досить наполегливим у виборі мабутньої професії. Проте, через пів року роботи в пожежній охороні, у 18-річному віці молодий пожежний був мобілізован на два роки на строкову військову службу. Повернувшись з армії вже міцним та дужим молодим чоловіком, Олександр Сидорович прийняв свідоме рішення повернутися до лав пожежної охорони, і обрав він для цього 9–у СВПЧ. Саме з 1975 року починається його довгий безперервний кар’єрний шлях. Йшли роки, молодий чоловік набирався досвіду та переймав знання у більш досвідчених пожежних. Події 1986 року Олександр Товстенко згадує неохоче, на той час він був вже старшим сержантом внутрішньої служби, командиром відділення, досвідченим вогнеборцем. Не дивлячись на свої професійні знання, Олександр хотів бути кращим у своїй професії, тож, на той час він вже закінчував Львівське пожежно-технічне училище.

«23 травня я пам’ятаю дуже добре... В той день, о 2:00 годині ночі з диспетчерського пункту надійшло повідомлення про те, що до міста Чорнобиль треба негайно направити 10 відділень, в числі яких було відділення й нашої частини. На той момент вже всі знали, що відбувалося на Чорнобильській АЕС, і всі розуміли, якщо прийшла така вказівка – то справи кепські. Більшість з хлопців вже побували на місці події в перші дні після вибуху на атомній станції й розуміли усю небезпеку. Хоч у нас у всіх були певні зобов’язання, примусити я нікого не міг... Тож в ту ніч, на добровільних засадах, був сформований загін з  5 осіб, котрі відправилися на підтримку інших пожежних до Чорнобиля», - задумливо пригадує наш герой-вогнеборець.

Новоприбувших одразу одягали в загально-захисний костюм, а вже потім ставили задачі. Як виявилось, зайнялися кабельні тунелі 4-го енергоблоку, які вели до машинного залу, а далі були з’єднані  з 3-м енергоблоком. І якби вогонь дібрався до машинного залу, то неменуче трапилось би лихо – адже, існувала загроза вибуху реактору 3-го енергоблоку.

Олександр Сидорович розповідає далі: «Перших 4 відділення, які в ту ніч прибули до ЧАЕС, відправили на розвідку та гасіння кабельних тунелів. Наше відділення мало подати до місця пожежі пінний розчин. В розвідку ходили інші хлопці, котрі на словах пояснювали нам обстановку... а ми вже мали безпосередньо діяти. Чому так? Через високу радіацію, на кожну задачу давали лише 15 хвилин. Одні мали за 15 хвилин дослідити місце пожежі, а інші  - загасити її. Нажаль, нам необхідно було більше часу... Була перетиснута пожежна рукавна лінія, тож, довелося згаяти час на її відновлення. В решті решт, спільними зусиллями, через годину пожежа була ліквідована. Ніхто не думав про наслідки від перебування в зоні підвищенної радіації, всі знали лише одне – є задача і її треба виконати!».

Кожен робив свою роботу самовіддано... Кожен розумів, що наслідки будуть, але вони будуть потім, а проблема й небезпека для оточуючих тут і зараз! Як результат своєї самовідданості - з відділення, яке очолював Олександр Сидорович, наразі в живих залишився лише він один...

У той далекий 1986 рік, Олександр Товстенко разом зі своїми товаришами отримали ордена «Червоної Зірки»... Після цікавої бесіди з нашим героєм ми дізналися, що це не єдина нагорода вогнеборця-ліквідатора за самовіддану службу в пожежній охороні. Серед визначних нагород Олександр Сидорович володіє орденом «Данила Галицького», медалью «Захисника Вітчизни», медалью «За Відвагу на пожежі» та «За бездоганну службу» II та III ступенів. Значний список, чи не так?

Отже... Йшли роки... Олександр впевнено рухався по кар’єрних сходах. Від звичайного пожежного до начальника 35-ї Державної підпорядкованої пожежної частини (наразі 44-ДПРЧ). Саме він в 1991 році добудував частину, набрав особовий склад, зібрав з усіх куточків країни техніку та ввів цю Державну підпорядковану пожежну частину в бойовий розрахунок.

Йшли роки... Гартувався характер та міцнів дух. Але, події 1986 року назавжди вкарбувалися в пам’яті досвідченого офіцера. Час не жалів нікого, з кожним роком пожежних-ліквідаторів ЧАЕС лишалося все менше... Все менше хотілося згадувати обставини цієї страшної аварії. Ще досі у багатьох людей в голові не вкладається, як таке лихо могло статися і як люди з цим впоралися... Що вже казати про думки та відчуття тих, хто безпосередньо перебував на місці події та допомагав ліквідовувати наслідки катастрофи. В них не було відповідей та пояснень, що відбувалося... Все, що в них було – це сила духу, мужність та відчуття безмежної відповідальності за всіх людей та їх майбутнє.

Тож, низький уклін всім пожежним-ліквідаторам, котрі ціною власного життя «викупили» у долі життя для багатьох!

 

 

                                                                3.JPG

                                                                1.png

                                                                              2.png


   
Останні новини
12 Серпня15:32 Рятувальники провели чергові навчання в одному із торговельних центрів столиці
12 Серпня13:38 Рятувальники Солом'янського району провели навчання для працівників одного з об’єктів столиці
12 Серпня08:00 Рятувальники проводять профілактику серед мешканців багатоповерхівок щодо дотримання правил пожежної безпеки у побуті
12 Серпня07:34 Впродовж минулого тижня (з 3 по 9 серпня) пожежно-рятувальні підрозділи Київського гарнізону здійснили 313 виїздів на ліквідацію пожеж та надзвичайних ситуацій
12 Серпня07:31 Рекомендації щодо профілактики захворювання на COVID-19
11 Серпня14:48 Увага! Попередження про погіршення погодних умов
11 Серпня13:52 Рятувальники провели навчання в гуртожитках вищого навчального закладу
10 Серпня08:02 Рятувальники закликають громадян дотримуватися правил безпеки у побуті
6 Серпня08:24 Впродовж минулого тижня (з 27 липня по 2 серпня) пожежно-рятувальними підрозділами Київського гарнізону здійснено 268 виїздів.
5 Серпня08:01 В Головному управлінні відбулась щотижнева оперативна нарада
31 Липня15:54 Столичні рятувальники проводять пожежно-тактичні навчання на підприємствах столиці
31 Липня07:30 Рятувальники провели спільний профілактичний рейд у лісопарковій зоні (ФОТО)
30 Липня16:56 У столичному гарнізоні відбувся конкурс «Найкращий начальник караулу»
29 Липня16:10 Рішучі дії 9-річної дівчинки запобігли страшному лиху
29 Липня08:03 Впродовж минулого тижня (з 20 по 26 липня) пожежно-рятувальні підрозділи Київського гарнізону здійснили 275 виїздів на ліквідацію пожеж та надзвичайних ситуацій
Останні новини